• Zvětšit velikost písma
  • Standardní velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Zdaňování příjmů profesionálních sportovců vyřešil soud

Email Tisk PDF

 

Nejvyšší správní soud vyřešil svým rozhodnutím z 13. července 2017,

sp. zn. Afs 278/2016, spory spojené s postupem při zdaňování příjmů profesionálních sportovců. Posuzoval otázku, zda příjem profesionálního sportovce z výkonu této činnosti na základě uzavřené profesionální smlouvy, je příjmem ze živnostenského podnikání nebo příjmem z nezávislého povolání, které živností z pohledu zákona o daních z příjmů není.

V citovaném rozhodnutí dospěl k závěru, že s ohledem na neujasněnost právní úpravy je možné vykonávat činnost profesionálního sportovce podle § 7 zákona o daních z příjmů buďto  jako živnost, nebo jako nezávislé povolání. Za tohoto právního stavu nelze poplatníka nutit, aby zvolil způsob, který je pro stát daňově výhodnější. Pokud daňový subjekt vykonával činnost profesionálního hráče fotbalu, hokeje, košíkové, házené apod. jako živnost na základě příslušného živnostenského oprávnění, jedná se o příjmy ze živnosti. Využívá-li výdajový paušál, může ho uplatnit ve výši 60% z dosažených příjmů. Jestliže ovšem stejnou činnost vykonával bez živnostenského oprávnění, jde o příjmy z nezávislého povolání a může z nich uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 40%.

Finanční správa  25. července 2017 sdělila, že tomuto rozsudku přizpůsobuje svoji správní praxi. Sportovci, kteří v daném období, např. v letech 2015, 2016, 2017,  vykonávali svou činnost v rámci živnostenského oprávnění a v daňovém přiznání  uplatnili výdajový paušál 40%, mohou svůj nárok na 60%ní paušál uplatnit v dodatečném daňovém přiznání ve lhůtě stanovené daňovým řádem.

Ing. Vladimír Opatrný

 

daňový poradce

 

Akce

Žádné aktivní akce.

Přihlášení