• Zvětšit velikost písma
  • Standardní velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Nový daňový balíček aneb další stovky změn v daňových zákonech 2019

Email Tisk PDF

Ministerstvo financí České republiky 9. února 2018 předložilo do vnějšího připomínkového řízení Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní od roku 2019. Z návrhu zákona, již tradičně označeného jako „daňový balíček“

Z návrhu zákona, již tradičně označeného jako „daňový balíček“, nebudou mít radost podnikatelé, jejich daňoví poradci, ekonomové a účetní, protože k početným daňovým změnám z minulého roku se přidruží další stovky změn zákonů o daních z příjmů, dani z přidané hodnoty, spotřebních daních, daňového řádu atd. Rozsah změn ilustruje skutečnost, že pouze zákony o daních z příjmů a dani z přidané hodnoty by se podle předloženého návrhu měly změnit ve 280 bodech.

K zásadním změnám zákona o daních z příjmů patří:

- zvýšení sazby daně z příjmů fyzických osob z 15% na 19%

- Zrušení superhrubé mzdy

- zrušení solidárního zvýšení daně

- příjmy fyzických osob přesahující 4násobek průměrné mzdy budou zdaňovány druhou sazbou daně ve výši 24% - základ daně z příjmů fyzických osob do 1 500 000 Kč se zdaní sazbou 19%, ze základu daně nad 1 500 000 Kč se daň vypočte jako součet 285 000 a 24% z částky přesahující 1 500 000 Kč,

- osoby samostatně výdělečně činné, např. živnostníci, si budou moci snížit základ daně o 3/4 odvedeného sociálního a zdravotního pojištění.

V důsledku navrhovaných daňových změn se příjmy státního rozpočtu v roce 2019 sníží o 15,2miliardy korun, které - jak ministerstvo financí ve své informaci uvádí - zůstanou v peněženkách daňových poplatníků.

 

 

Ing. Vladimír Opatrný

daňový poradce

 

 

Akce

Přihlášení