• Zvětšit velikost písma
  • Standardní velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Půjčky společníků – třikrát stejné leč pokaždé jinak

Email Tisk PDF

 

Legislativní činnost v České republice se vyznačuje výkony a výtvory,

které zřejmě splňují kritéria pro publikaci v Guinessově knize rekordů. Důkazem tohoto smělého tvrzení nechť je následující přehled o řešení daňových souvislostí bezúročných půjček poskytovaných společníky jejich obchodním společnostem.

Při bezúročné peněžní půjčce poskytnuté společníkem jeho  společnosti    vznikne na straně společnosti  majetkový prospěch, neboť  zapůjčení peněz formou bezúročné půjčky není  spojeno s platbou nákladových úroků, které by firma musela uhradit v případě čerpání  bankovního úvěru nebo při poskytnutí  úročené půjčky od společníka či jiné osoby.

V roce 2013, tedy v době platnosti zákona o dani darovací,  majetkový prospěch společnosti z titulu zvýhodnění dlužníka  bezúročností půjčky, který by mohl být předmětem darovací daně, z pohledu této daně nevznikl, protože společník poskytnutím bezúročné půjčky a související  úsporou úroků,zhodnotil svůj majetkový podíl na společnosti a zvýšil její zisk.

V roce 2014 byl zákon o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí zrušen  a příjmy z darování a dědění byly tzv. inkorporovány do zákona o dani z příjmů. Současně s účinností nového občanského zákoníku byl pojem půjčka nahrazen pojmem zápůjčka. Zákonná úprava daňového režimu bezúročné zápůjčky však byla v tomto roce  velkorysá, § 18 zákona o daních z příjmů jednoznačně a bez jakéhokoliv omezení stanovil, že předmětem daně z příjmů právnických osob není majetkový prospěch vydlužitele (v této souvislosti je vydlužitelem  společnost) při bezúročné zápůjčce.

V roce 2015 se zákon o daních z příjmů opět změnil a majetkový prospěch vydlužitele  z bezúročné zápůjčky se na rozdíl od úpravy v předchozím roce předmětem daně z příjmů právnických osob  stal, nicméně  při splnění zákonných podmínek může být od daně osvobozen. Paragraf 19sb zákona o daních z příjmů stanoví, že od daně z příjmů právnických osob  se osvobozuje roční příjem v podobě majetkového prospěchu vydlužitele při bezúročné zápůjčce, vypůjčitele při výpůjčce a výprosníka při výprose od téže osoby do výše 100 000 Kč.  Pokud však tuto částku překročí, je celý položkou zvyšující základ daně. Slouží-li však bezúročná zápůjčka ve firmě  k dosažení, zajištění a udržení jejích příjmů, lze o tento daňově neosvobozený  majetkový prospěch, o který byl základ daně zvýšen,  daňový základ  opět snížit (§23 odst.3).

V Guinessově knihy rekordů by podle mého soudu mohla být rovněž uvedena i  míra setrvalé tolerance českých daňových poplatníků vůči  stabilitě zdejších zákonů, jejich srozumitelnosti, logice  a předvídatelnosti jejich vývoje.

 

Ing. Vladimír Opatrný, daňový poradce

 

 

 

Akce

Přihlášení